Mint nevében is benne van, a daganatmegelőző állapot a rák előszobája.
angol
Linkek a témában:
Anyajegy: nem mind barátságos
Anyajegynek (nevusnak) nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes (melanocytás) típusok.
Gyomorfekélyből is kialakulhat gyomorrák
A gyomorfekély folyamatos sejtpusztulást és sejtosztódást jelent. Az új sejtek a régi sejtek osztódásával jönnek létre. Ez feltételezi azt is, hogy a DNS vagyis az örökítőanyag is lemásolódik. Mivel minden egyes DNS másolás esély arra, hogy a javítómechanizmusok hibáznak, minél több sejtosztódás van a szervezetben annál nagyobb valószínűséggel alakulnak ki daganatos sejtek. Emiatt kell a gyomorfekélyt is időben kezelni.
Erythroplákia
Ez az állapot könnyen összetéveszthető gyulladásos foltokkal, holott ebben az elváltozásban már elfajult sejtek is megtalálhatóak. A szájüregben megjelenő vörös területek (eritroplákia) előre jelezhetik a rákot.
Leukoplákia
Fehér foltok a hám elszarusodása miatt a száj nyálkahártyán, a nyelv felszínén vagy ritkábban a nemi szervek nyálkahártyáján. Ezek az elváltozások gondos kezelést és ellenőrzést igényelnek, mivel hajlamosak a rosszindulatú elfajulásra.